Afet Kardeşliği Nedir?

Anasayfa » Afet Kardeşliği Nedir?

Afete maruz kalan insanların içinde bulunduğu psikolojik, ekonomik ve sosyolojik koşulları empati yoluyla içselleştirerek normalleşme sürecinde afetzedelerin yanında olmak afetzedelere kardeş eli uzatmaktır.

Afet kardeşliği, afet kardeşliği gönüllülerinin empati yoluyla afetzedelerin durumunu özümsemelerini ve sorumluluk almalarını amaçlamaktadır. Afet kardeşi gönüllüsünün aldığı sorumluluk ile uzun dönemli desteklerin yapılması ve destekçilerin afet sonrası normalleşme sürecine dahil edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, afet kardeşliği acıların, olanakların ve duyguların paylaşıldığı, afet sonrasındaki olumsuz koşulların kardeşlik bağı ile iyileştirildiği farklılıkların tek yürek olduğu yapıdır.

Afetlerin üzerinden zaman geçtikçe, özellikle afete maruz kalmamış kişilere afetzedelerin yaşadıkları “gerçek üstü” olaylar gibi görünmeye başlamaktadır. Bu durumun nedeni bireyin olumsuzlukları zihninden atma güdüsüdür. Toplumda afetlerle ilgili risk yönetimi, afetlere karşı önlem alma gibi eylemlerin sürekli aynı düzeyde önemsenmemesinin nedeni insan beyninin olumsuzlukları unutmaya meyilli olmasından kaynaklanmaktadır. Afet kardeşliği, afetzede ile afet kardeşi gönüllüsünün sürekli iletişimi yoluyla afetlerin kişilerin hayatlarının bir parçası olduğunu, afetlerin her an yaşanabileceğini ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde afetlerin toplumu derinden sarstığını en küçüğünden büyüğüne tüm paydaşlarına hatırlatarak toplumsal hafızayı güçlendirmektedir.

Whatsapp
Afet Kardeşliği
Afet Kardeşliği
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?